Sports

Syracuse.com highschool women soccer ballot: 7 groups stay undefeated – syracuse.com

Syracuse, N.Y. — We enlisted journalists who cover teams from all over the area to pick their top girls soccer teams in Section III.

We’re picking the top five teams in each class (AA, A, B, C, D).

Five points are awarded for first place, four for second, etc. We publish the poll each Monday until the end of the Section III playoffs.

A handful of large schools have already played their first game, which made it easier to rank them for the first week. The rest of Section III will have their season openers Tuesday, so this week’s rankings are a mere projection based on the success of last season.

The Voters

Phil Blackwell, sports editor of the Eagle Newspapers

Mike Curtis, reporter for syracuse.com

Mario Sacco, sports reporter/anchor for WSYR-TV

Pat Spadafore, producer for syracuse.com

From left, Chloe Hodge of Fayetteville-Manlius attempts to save the ball as she is guarded by Emily Harwood of Monroe-Woodbury during the girls soccer championship Sunday, Nov. 17, 2019, at SUNY Cortland. Mark DiOrio | Contributing photographer

Class AA

1. Fayetteville-Manlius (6-2-1)

Last week: 1-1 tie to Liverpool; 1-0 loss to Cicero-North Syracuse

Up next: vs. West Genesee (Tuesday)

2. Baldwinsville (7-2)

Last week: 3-1 win over West Genesee; 1-0 loss to New Hartford; 4-0 win over Liverpool; 6-0 win over Oswego

Up next: at Fayetteville-Manlius (Friday)

3. Cicero-North Syracuse (4-2-1)

Last week: 1-0 win over Fayetteville-Manlius; 4-0 win over Whitesboro

Up next: at Liverpool (Tuesday)

4. West Genesee (2-4-1)

Last week: 3-1 loss to Baldwinsville

Up next: at Fayetteville-Manlius (Tuesday)

5. Rome Free Academy (2-1)

Last week: 1-0 win over Central Valley Academy

Up next: at Whitesboro (Tuesday)

East Syracuse Minoa vs Central Square - Girls Soccer - October 20, 2020

ESM remained undefeated (6-0) downing Central Square 6-1 on Tuesday October 20, 2020 at ESM stadium.Roger Hagan Photography

Class A

1. East Syracuse Minoa (7-0)

Last week: 6-1 win over Central Square; 5-0 win over Skaneateles

Up next: vs. Cortland (Thursday)

2. New Hartford (7-0)

Last week: 3-0 win over Whitesboro; 1-0 win over Baldwinsville; 1-0 win over Camden

Up next: vs. Westhill (Tuesday)

3. Jamesville-DeWitt (3-2)

Last week: 4-0 win over Oswego

Up next: at Central Square (Tuesday)

4. Whitesboro (3-4)

Last week: 3-0 loss to New Hartford; 4-0 loss to Cicero-North Syracuse

Up next: vs. Rome Free Academy (Tuesday)

5. Central Square (3-1)

Last week: 6-1 loss to East Syracuse Minoa

Up next: vs. Jamesville-DeWitt (Tuesday)

Class B

1. Holland Patent (4-0)

Last week: 14-0 win over West Canada Valley; 14-0 win over Herkimer; 8-0 win over Frankfort-Schuyler

Up next: at Poland (Tuesday)

2. Marcellus (5-1)

Last week: 1-0 win over Westhill; 1-0 win over Skaneateles

Up next: vs. Hannibal (Tuesday)

3. Westhill (6-1)

Last week: 1-0 loss to Marcellus

Up next: vs. Skaneateles (Monday)

4. Cazenovia (4-0)

Last week: no games last week

Up next: at Manlius Pebble Hill (Tuesday)

5. Clinton (5-0)

Last week: 10-0 win over Mount Markham

Up next: vs. Sauquoit Valley (Tuesday)

Class C

1. Sauquoit Valley (5-1)

Last week: 2-1 win over Mount Markham; 3-2 win over Westmoreland

Up next: at Clinton (Tuesday)

2. Little Falls (6-3)

Last week: 4-0 win over Frankfort-Schuyler; 4-2 loss to Poland; 4-0 win over Dolgeville

Up next: vs. Central Valley Academy (Tuesday)

3. Onondaga (4-2)

Last week: 3-2 win over Phoenix; 5-1 loss to Chittenango

Up next: vs. Bishop Grimes (Tuesday)

4. Tully (4-2)

Last week: 2-1 win over Bishop Ludden; 5-0 win over Manlius Pebble Hill

Up next: at Chittenango (Monday)

5. Dolgeville (3-3-1)

Last week: 1-1 tie to Frankfort-Schuyler; 4-0 loss to Little Falls

Up next: vs. West Canada Valley (Tuesday)

Class D

1. Poland (8-0)

Last week: 8-0 win over Herkimer; 4-2 win over Little Falls; 3-1 win over West Canada Valley

Up next: vs. Holland Patent (Tuesday)

2. Copenhagen (2-0-2)

Last week: 5-1 win over South Lewis; 1-1 loss to Beaver River

Up next: at South Lewis (Monday)

3. Fabius-Pompey (1-0-1)

Last week: 2-2 tie to Faith Heritage

Up next: vs. Onondaga (Nov. 5)

4. Bishop Ludden (2-1)

Last week: 2-1 loss to Tully; 1-0 win over Altmar-Parish-Williamstown; 2-1 win over Bishop Grimes

Up next: at Skaneateles (Thursday)

5. Faith Heritage (1-5-1)

Last week: 4-1 loss to Christian Brothers Academy; 2-2 loss to Fabius-Pompey

Up next: vs. Homer (Monday)

MORE HIGH SCHOOL SPORTS

HS roundup: Cicero-North Syracuse cross country sweeps Liverpool

Section III high school sports scoreboard for Oct. 24

Ex-Onondaga star named SUNYAC women’s lacrosse player of the decade

Section III high school sports schedule for Oct. 24

Holes-in-one for Central New York golfers, Oct. 17-23

Contact Mike Curtis anytime at mcurtis@syracuse.com or find him on Twitter at @MikeACurtis2.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close